Jazda na nartach czy snowboardzie to ogromna frajda, ale też spora odpowiedzialność. By zapewnić bezpieczeństwo sobie i nie zagrażać innym, należy przestrzegać odpowiednich zasad. Jakich? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim poradnikiem BHP na stoku.
Pamiętaj, że oprócz Ciebie na stoku jest zawsze mnóstwo innych ludzi. To oznacza, że nie tylko musisz uważać, jak się poruszasz i którędy jedziesz, ale też musisz zachowywać się tak, by nie przeszkadzać innym i nie stwarzać zagrożenia. Nie zajeżdżaj więc innym drogi, nie zasypuj ich śniegiem podczas hamowania, nie hałasuj i pamiętaj, że brawura często ma fatalne skutki.
Ta zasada związana jest częściowo z poprzednią. Nie jedź za szybko, zwłaszcza wtedy, gdy Twoje umiejętności narciarskie są na naprawdę wysokim poziomie, widoczność jest wysoka, ogólne warunki pogodowe sprzyjające, a trasa jest dobrze przygotowana. Zawsze staraj się dostosować prędkość jazdy do warunków wokół Ciebie i swoich umiejętności. W innym przypadku nie będzie trudno o wypadek.
„A co ma piernik do wiatraka?”, pomyślisz. Otóż bardzo dużo. Przede wszystkim ubierz się tak, by być widocznym na stoku. Jeśli ubierasz się na biało, postaw na kolorowe dodatki, dzięki którym będzie Cię widać na białym śniegu. Im bardziej kolorowo się ubierzesz, tym będziesz bardziej zauważalny.
Poza tym ubierz się też tak, by czuć się komfortowo i nie narażać się ani na wyziębienie, ani na przegrzanie. Nieodpowiedni strój może znacznie zmniejszyć komfort jazdy i mieć wpływ na potencjalne kontuzje czy wypadki.
Co na siebie włożyć? Przede wszystkim wodoodporne i przeciwwiatrowe spodnie oraz kurtkę. Dzięki nim nie przemoczysz się podczas upadku czy wtedy, gdy z nieba będzie padał śnieg. Włóż też bielizną narciarską (termiczne getry lub kalesony oraz techniczną koszulkę) oraz golf, polar czy sweterek z oddychających materiałów.
Gdzie szukać odpowiednich ubrań narciarskich? Na przykład w sklepach online, takich jak sportowybutik.pl.
Zanim wystartujesz, rozejrzyj się dookoła, czy nikt Cię nie mija, nie jedzie tuż przed Tobą lub nie znajduje się zbyt bliskiej odległości. Ponadto zatrzymuj się tylko wtedy, gdy naprawdę musisz i zanim to zrobisz, postaraj się ocenić, czy nie spowodujesz kolizji.
Jeśli się przewrócisz, nie wpadaj w panikę, tylko zejdź z trasy tak szybko, jak możesz. Będąc na poboczu, wepnij narty i wróć na główny szlak.
Zwracaj uwagę na znaki, które stoją przy trasie. Ktoś postawił je tam z konkretnego powodu. Dzięki takim znakom możesz dowiedzieć się np. że na trasie znajduje się niebezpieczny uskok.
Pamiętaj o tym, by wyprzedzać rozsądnie i starać się jak najdokładniej oszacować odległość między Tobą a osobą, którą chcesz wyprzedzić.
Zawsze „pilnuj” narciarzy przed Tobą – Ty ich widzisz, a oni Ciebie nie. Oczywiście, gdy chcesz się zatrzymać, obejrzyj się za siebie, ale pamiętaj, że to Ty powinieneś uważać na osoby znajdujące się niżej niż Ty.
I ostatnie, ale zdecydowanie nie najmniej istotne – zawsze udziel pomocy poszkodowanym. Nie mijaj obojętnie osoby, która uległa wypadkowi. Gdy to konieczne, wezwij służby ratunkowe.