Zamki i pałace. Atrakcje turystyczne Dolnego Śląska

Zamki i pałace. Atrakcje turystyczne Dolnego Śląska

  • 2019-10-23 20:22

Dolny Śląsk jest bez wątpienia ważnym miejscem na mapie Polski dla każdego wielbiciela architektury. Liczne pałace oraz rezydencje związane z lokalnymi rodami do dzisiaj są tłumnie odwiedzane.

Sprawdź, jakie zabytkowe obiekty na Dolnym Śląsku warto odwiedzić. 

Pałace i zamki

Szacuje się, że na terenie Dolnego Śląska znajduje się prawie 100 zamków oraz pałaców. Wiele z nich do dziś tętni życiem. Do obiektów, które zapisały się na kartach historii należą:

  • Pałac w Staniszowie – charakterystyczny dwór z XVI wieku wybudowany w duchu renesansu, później przebudowany w stylu klasycystycznym
  • Pałac w Wojanowie – jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych pałaców na Dolnym Śląsku, istniejący dzisiaj jako klasycystyczna budowa
  • Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim – jeden z najbardziej znakomitych przykładów architektury neogotyckiej z XIX wieku w Polsce
  • Zamek w Oleśnicy – reprezentacyjna siedziba książąt oleśnickich.

Turystyka historyczna

Czasy, kiedy zamki miały swoich lokatorów, minęły bezpowrotnie. Dlatego też wielkie, zabytkowe obiekty architektoniczne albo odnalazły swoją nową funkcję, ale popadły w ruinę. Przykładem dobrej inwestycji w turystykę jest Zamek Książ. Każdego roku przyciąga on tłumy turystów, którzy są ciekawi odnowionych barokowych wnętrz i ogrodów. Sytuacja ta jest wynikiem złożonej historii obiektu, który przechodził z rąk do rąk. Zagospodarowanie tak wielkiej przestrzeni na potrzeby hotelu i muzeum pozwala na dalsze prace konserwatorskie i utrzymanie zamku w jak najlepszej kondycji.

Innym przykładem znalezienia nowej funkcji dla dawnych rezydencji jest zamek w Goli Dzierżoniowskiej. Pierwotnie był to obiekt z XVI wieku, który popadł w coraz większą ruinę. Jednak dzięki powstaniu w 2013 roku kompleksu hotelowego i SPA Uroczysko 7 Stawów, zamek został odremontowany. Została zachowana jego pierwotna bryła, a wnętrze hotelu nawiązuje do renesansowych pałaców.

Zbytkowe ruiny

Atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku obejmują piękne pałace oraz zamki. Nie należy jednak zapominać o niezliczonych obiektach, które popadają w ruinę na naszych oczach. Przykładem takiego zaniedbania jest barokowy pałac w Goszczu. Pożar, który wybuchł tam w 1947 roku, pochłonął prawie cały obiekt. Do dzisiaj tylko niewielka część została odbudowana. Władze gminy nie są w stanie pokryć kosztów pełnego remontu. Podobnych przykładów jest niestety więcej.

Wędrując szlakiem zamków Dolnego Śląska, należy być świadomym przemian, jakie zachodziły na tym terenie i jakie historyczne czynniki uwarunkowały dzisiejszy wygląd oglądanych obiektów. Południowy region Polski jest nie bez przyczyny jednym z najczęściej badanych przez historyków architektury. Prywatne działania komercyjne na rzecz zabytkowych pałaców umożliwiają ich przetrwanie. Odwiedzający je goście mają okazję nie tylko spędzić noc w pięknym hotelu, ale także zaczerpnąć lekcji historii na temat danego miejsca.

Czytaj również

Krystian

Dodaj komentarz