Dolny Śląsk jest bez wątpienia ważnym miejscem na mapie Polski dla każdego wielbiciela architektury. Liczne pałace oraz rezydencje związane z lokalnymi rodami do dzisiaj są tłumnie odwiedzane.
Sprawdź, jakie zabytkowe obiekty na Dolnym Śląsku warto odwiedzić.
Szacuje się, że na terenie Dolnego Śląska znajduje się prawie 100 zamków oraz pałaców. Wiele z nich do dziś tętni życiem. Do obiektów, które zapisały się na kartach historii należą:
Czasy, kiedy zamki miały swoich lokatorów, minęły bezpowrotnie. Dlatego też wielkie, zabytkowe obiekty architektoniczne albo odnalazły swoją nową funkcję, ale popadły w ruinę. Przykładem dobrej inwestycji w turystykę jest Zamek Książ. Każdego roku przyciąga on tłumy turystów, którzy są ciekawi odnowionych barokowych wnętrz i ogrodów. Sytuacja ta jest wynikiem złożonej historii obiektu, który przechodził z rąk do rąk. Zagospodarowanie tak wielkiej przestrzeni na potrzeby hotelu i muzeum pozwala na dalsze prace konserwatorskie i utrzymanie zamku w jak najlepszej kondycji.
Innym przykładem znalezienia nowej funkcji dla dawnych rezydencji jest zamek w Goli Dzierżoniowskiej. Pierwotnie był to obiekt z XVI wieku, który popadł w coraz większą ruinę. Jednak dzięki powstaniu w 2013 roku kompleksu hotelowego i SPA Uroczysko 7 Stawów, zamek został odremontowany. Została zachowana jego pierwotna bryła, a wnętrze hotelu nawiązuje do renesansowych pałaców.
Atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku obejmują piękne pałace oraz zamki. Nie należy jednak zapominać o niezliczonych obiektach, które popadają w ruinę na naszych oczach. Przykładem takiego zaniedbania jest barokowy pałac w Goszczu. Pożar, który wybuchł tam w 1947 roku, pochłonął prawie cały obiekt. Do dzisiaj tylko niewielka część została odbudowana. Władze gminy nie są w stanie pokryć kosztów pełnego remontu. Podobnych przykładów jest niestety więcej.
Wędrując szlakiem zamków Dolnego Śląska, należy być świadomym przemian, jakie zachodziły na tym terenie i jakie historyczne czynniki uwarunkowały dzisiejszy wygląd oglądanych obiektów. Południowy region Polski jest nie bez przyczyny jednym z najczęściej badanych przez historyków architektury. Prywatne działania komercyjne na rzecz zabytkowych pałaców umożliwiają ich przetrwanie. Odwiedzający je goście mają okazję nie tylko spędzić noc w pięknym hotelu, ale także zaczerpnąć lekcji historii na temat danego miejsca.