Piaszczyste plaże i imponujące góry, kameralne miasteczka i tętniące życiem metropolie, przytulne pensjonaty i ekskluzywne hotele – Turcja to kraj kontrastów. To tutaj łączy się kultura europejska z azjatycką, czego świadectwo można znaleźć w architekturze, obyczajach, kuchni. Różnorodność Turcji to jej największy atut, który przyciąga tłumy turystów z całego świata. Gwarancję udanych wakacji stanowi także pogoda. Wysokie temperatury utrzymują się w tym zakątku globu właściwie przez cały rok, sprzyjając zarówno plażowaniu, jak i aktywnemu spędzaniu czasu. Dla turystów z Polski ten niesamowity kraj znajduje się niemal na wyciągnięcie ręki. Wystarczą zaledwie ok. 3 godziny spędzone w samolocie, by uciec przed szarą zimą czy deszczowym latem i w pełni cieszyć się doskonałą pogodą oraz pocztówkowymi krajobrazami.
Przed wyjazdem do Turcji należy zgromadzić komplet dokumentów, które są niezbędne podczas przekraczania granicy. Podstawowym dokumentem każdego turysty wybierającego się na urlop do tej części świata jest paszport – jego ważność musi wynosić minimum 60 dni więcej niż okres zaplanowanego pobytu. Obowiązkowy punkt przed podróżą to również uzyskanie wizy turystycznej. Są one wydawane na podstawie paszportów, a można je otrzymać na dwa sposoby: przez portal internetowy lub w specjalnych punktach znajdujących się na tureckich przejściach granicznych. Rekomendowanym rozwiązaniem jest złożenie odpowiedniego wniosku za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej. Osoba ubiegająca się o e-wizę może upewnić się jeszcze przed wyjazdem, czy jej paszport spełnia wymagania stawiane przez tureckie władze. Każdy turysta korzystający z punktów sprzedaży wiz np. na lotniskach może zostać niewpuszczony do kraju, jeśli okaże się, że okazany paszport nie posiada określonego terminu ważności.
Warto też zadbać o kompleksowe ubezpieczenie medyczne. Turyści wyjeżdżający z biurami podróży zazwyczaj wykupują odpowiednie pakiety razem z wycieczką, jednak koniecznie warto sprawdzić, jaki jest zakres gwarantowanych usług. Opieka lekarska w Turcji nie należy do tanich, w związku z czym zdobycie dobrego ubezpieczenia powinno stanowić jeden z priorytetów przed wyjazdem zarówno dla osób podróżujących na własną rękę, jak i korzystających z wycieczek zorganizowanych.
Dla każdego turysty mającego zamiar odwiedzić Turcję z pewnością przydatne okażą się najważniejsze informacje o tym wyjątkowym kraju. Warto pamiętać m.in. o następujących kwestiach:
– waluta to lira turecka, ale w wielu kurortach można płacić też innymi zagranicznymi walutami (np. euro czy dolarami). Liry tureckie można zakupić w licznych bankach i kantorach już po przyjeździe do miejsca wypoczynku;
– językiem urzędowym jest turecki, jednak w większości hoteli i punktów turystycznych pracuje personel posługujący się także językiem angielskim;
– dominującą religię Turcji stanowi islam, w związku z czym turyści powinni szczególną uwagę zwrócić na panujące w tym kraju obyczaje i starać się ich przestrzegać, zwłaszcza podczas zwiedzania miejsc o charakterze religijnym;
– do Turcji najwygodniej dostać się samolotem. Należy przygotować się na podróż trwającą ok. 3 godzin;
– prawo tureckie zabrania wywożenia z kraju jakichkolwiek przedmiotów o wartości historycznej. Turyści chcący przywieźć z wakacji drobne pamiątki powinni więc zdecydować się na zakup np. charakterystycznej porcelany, niepowtarzalnej biżuterii czy regionalnych smakołyków;
– punktem obowiązkowym każdego turysty powinno być spróbowanie lokalnych dań. Kuchnia turecka jest bardzo różnorodna, ponieważ powstała z połączenia smaków azjatyckich, europejskich i arabskich. Warto spróbować prawdziwego kebaba, ale podróżników z Polski mogą też zaskoczyć tradycyjne dania przyrządzane na bazie różnych mięs, warzyw oraz intensywnych przypraw.
Pogoda w Turcji zdecydowanie sprzyja turystom, czego potwierdzenie stanowią oferty biur podróży. W katalogach przygotowanych przez najbardziej popularne biura, np. Coral Travel Polang, można znaleźć wycieczki organizowane w różnych porach roku, więcej tutaj.
W okresie zimowym średnie temperatury w tej części świata wynoszą od ok. 13 do 15 stopni Celsjusza (grudzień, styczeń, luty), dzięki czemu turyści z Polski mogą skutecznie odpocząć od niesprzyjającej, mroźnej aury. W marcu pogoda staje się mniej stabilna, częściej mogą występować opady deszczu i silny wiatr, ale temperatury zbliżają się już do 20 stopni. Kwiecień, maj, czerwiec to najlepsze miesiące na odwiedzenie Turcji – w kurortach turystycznych nie przybywa wielu turystów, a pogoda dopisuje. Jest bardzo ciepło (temperatura sięga 30 stopni), ale na naprawdę gorące dni powinni przygotować się planujący urlop w sezonie wysokim. W lipcu i sierpniu w Turcji mogą panować nawet blisko 40-stopniowe upały, które zwykle przeciągają się również na wrzesień. W październiku i listopadzie można spodziewać się już znacznie niższych temperatur, wynoszących ok. 20 stopni.