Najbardziej zakorkowane miasta – gdzie w Polsce jest najgorzej?

Najbardziej zakorkowane miasta – gdzie w Polsce jest najgorzej?

  • 2019-12-18 18:14
  • 2019-12-18 18:15

Najbardziej zakorkowanym miastem świata jest według Tomtom Traffic Index Mubaj, gdzie kierowcy spędzają w korkach 65 proc. więcej czasu w porównaniu do standardowego natężenia ruchu drogowego. W Polsce nie jest aż tak źle, ale nie jest to wcale powodem do zadowolenia.

Łódź niechlubnym liderem

 

Dla niektórych sporym zaskoczeniem będzie z pewnością informacja, iż to Łódź – a nie Warszawa – jest najbardziej zakorkowanym polskim miastem. W rankingu za rok 2018 r. opracowanym przez Tomtom przypadło jej 15. miejsce na świecie oraz 7. w Europie. W porównaniu z poprzednim zestawieniem sytuacja w Łodzi nie uległa poprawie – a wręcz przeciwnie. Na stanie w korkach kierowcy poruszający się po stolicy województwa łódzkiego poświęcają o 44 proc. czasu więcej niż w sytuacji, gdy ruch jest płynny i przebiega bez zakłóceń. W godzinach popołudniowych, kiedy mieszkańcy kończą pracę, jest najgorzej. Przejechanie odcinka, który standardowo pokonuje się w niespełna pół godziny, zajmuje ok. godziny.

 

Korki w Polsce – gdzie trzeba stać najdłużej?

 

Oprócz Łodzi w piątce najbardziej zakorkowanych miast w Polsce znalazły się: Kraków (40 proc.), Poznań (39 proc.), Warszawa (39 proc.) i Wrocław (35 proc.). Dalsze pozycje zajęły: Bydgoszcz, Trójmiasto, Szczecin, Lublin, Białystok, Bielsko-Biała i Katowice (obszar aglomeracji). Największych utrudnień w ruchu drogowym należy się spodziewać w godzinach porannych i popołudniowych oraz w miesiącach zimowych. Dodatkowo sprawy nie ułatwia to, że Polacy kupują coraz więcej samochodów.

 

Jak rozwiązać problem korków?

 

Sposobów na rozładowanie ruchu w dużych miastach jest wiele. Rozbudowa parkingów podziemnych i przy węzłach komunikacyjnych czy wyższe opłaty za parkowanie w centrum – to niektóre z propozycji. Warto też wziąć pod uwagę możliwość wcześniejszej rezerwacji online miejsca na parkingu. Warszawa Centrum stosuje takie rozwiązania, np. IPK Piękna 20 umożliwia kierowcom nie tylko zarezerwowanie miejsca na określoną godzinę, ale i zakup abonamentu na podziemnym parkingu na skrzyżowaniu Pięknej i Kruczej.

Czytaj również

Krystian

Dodaj komentarz